V minulém díle Vulgárních českých silnic jsem se zabýval prvními dojmy z jízdy za řidítky kola vybaveného 49ccm motorem – za řidítky motokola. Mé poznámky tehdy směřovaly spíš na chování řidičů motorových vozidel, které, připomínám, hodnotím kladně. Připisuji to i tomu, že hrdost schovávám do kapes a řádně se oblékám do reflexní bundy a helmy. Tak, jak bych chtěl, aby se oblékali i cyklisté.

Oblečení cyklisty
Oblékám se tak, jak bych si přál, aby se oblékali všichni cyklisté

Dnes začnu tam, kde jsem minule skončil – u cyklostezek. Kromě mé pravidelné cesty do práce, která končí asi kilometr a půl dlouhým úsekem cyklostezky, jsem se několikrát vydal jen tak na projížďku.


 

 Vulgární české silnice V: Zpoza volantu za řidítka


Schválně jsem si stáhl aplikaci Mapy.cz, abych si mohl z cyklotras v okolí vybírat. A to, co na nich prozatím registruji, mě opravdu nenechává chladným. Nechci být vulgární, ale asi musím – cyklisté jsou kreténi. A vůbec se nebojím to říct nahlas.

Ve vší úctě – co se mění na pravidlech silničního provozu, když vjedete na cyklostezku? Já chápu pravidla tak, že teoreticky nic.

Jenže realita je úplně jinde. Není problém narazit na cyklistu, který jede v protisměru přímo na vás a ještě se rozčiluje, že mu neuhnete, i když jedete vpravo. To mi přijde riskantní, nezodpovědné, až idiotské. Pak se těžko divit titulkům typu „Na cyklostezce se srazili dva cyklisté, letěl pro ně vrtulník“.


 Vulgární české silnice IV: Jsem nezranitelný!


A to je jen špička ledovce. Velmi časté je i chování, že dojíždíte jiného cyklistu, ale ten začne najednou zpomalovat – ale tak, že opravdu nevíte, co udělá, a jen čekáte, kdy to „zahamtne“ přímo před vámi. A mimo to pořád vidíte ty kyselé ksichty, jako byste jim zabili mámu, že oni musí šlapat a vás to veze.

Upřímně, myslím si, že jízda po silnici je pro normálního cyklistu bezpečnější než jízda po cyklostezce.

Experimentální junk rod
Experimentální vozidlo Junk Rods 49ccm

Po několika dnech jsem si řekl – dost! Jakékoliv vymáhání dodržování základních předpisů veškeré žádné, pánové z PaChu pořád jen hustí lidem do hlavy, jak řidiči motorových vozidel ohrožují všechny ostatní v provozu. Kde jsou, když je třeba hlídat řidiče nemotorových vozidel? Kde jsou, aby upozornili cyklisty na to, že se v provozu mají chovat ukázněně, předpisově?

Odpověď je jednoduchá. Jsou na silnici, kde stavějí, ba šikanují řidiče motorových vozidel, protože je to snazší. Auto má registrační značku, dá se identifikovat, řidič či aspoň provozovatel vozidla zpětně dohledat. Cyklistu, když způsobí nehodu a ujede, už nikdo nenajde, pokud ho nechytí hned. A i kdyby ho někdo chytil později, může všechno zapřít.


 Vulgární silnice III: Modročervená diskotéka šikany


Vrcholem všeho byla situace, která se sice stala na silnici I. třídy, ale ústředním bodem je typický MAMIL. Jede přede mnou, hlavu dolů, trénuje. Jede dva metry od krajnice. A přestože trénuje, dokonce na kole ryze sportovním, jede tak pomalu, že já ho předjel. Vpravo – a pořád jsem od něj měl dost místa, aby to bylo bezpečné. Řekněte mi, že toto je vhodné chování na silnici, že to není kreténské, šinout se krokem prostředkem silnice.

I z toho vzešlo mé dočasné hobby. Pokaždé, když přijedu na cyklostezku, nejdřív v klidu zastavím a u cigára vyhodnotím, jak moc je vytížena cyklisty. Nedávno se stalo, že jedna taková hezká lesní byla cyklistů plná. Zodpovědně jsem dolil do mixu benzínu s olejem panáka oleje navíc a za doprovodu modrého kouře si užíval té pohody, kterou cyklistika přináší, mezi nimi.

Anis

Napsat komentář