Mě zas někdo naštval a musím se o to s vámi podělit, abyste se naštvali taky. Opět to jsou idioti, kteří nečumí do zrcátek na dálnici. Anebo čumí, ale naprosto kašlou na to, co se děje za nimi. Konkrétně to byli idioti dva na dálnici D5, oba ve škodovkách, a jeden na D1 za volantem stříbrného volkswagenu s černými nápisy „Policie“.

Jedu za nimi levým pruhem v jakž takž bezpečném odstupu, ovšem o dost pomaleji, než bych jet chtěl. V pravém pruhu kamion, pak druhý, pak dlouho nic. Co udělá idiot? Zůstává v levém pruhu na svých 110 km/h. Přiblížím se – žádná změna. Dám levý blinkr a posunu se o trochu doleva, aby idiot v zrcátku ten blinkr viděl.

Jsem si vědom, že když je na vozovce sůl, zrcátka jsou po pár desítkách kilometrů tak špinavá, že v nich člověk nerozezná osobák od dodávky, ale pořád je to blikající oranžové světlo v zorném poli. Toho by si měl všimnout každý, kdo má dost dobrý zrak na to, aby dostal papíry. Nebo ne?

Očividně ne. Idiot jede dál svých 110-120 km/h v levém pruhu, pomalu dojíždí další kamion, za nímž je několik stovek metrů mezera. Ani by nemusel vypnout tempomat, kdyby do ní hned uhnul, já bych rychle přidal a předjel bych ho – a ještě bych mu poděkoval dvojblinkry.

První idiot – snad si mě všiml až po té půlminutě, kdy jsem jel za ním s levým blinkrem – uhnul do pravého těsně za ten další kamion, tak, že musel sám brzdit. To už ho mohl rovnou předjet, nebyl by v tom reálně žádný rozdíl. Druhý idiot si hezky stodesítkou předjel všechny kamiony, ať mezi nimi byla mezera jakkoliv dlouhá, a nerušeně se zařadil před ten první. Na druhý den jsem potkal pár dalších takových, kteří si jedou svou rychlostí a je jim úplně jedno, co se děje za nimi.

A ti policajti? Ti mi vjeli do levého pruhu dost těsně před scudetto (zrovna jsem testoval alfu romeo), navíc dvakrát za sebou. Neměli by právě oni jít příkladem?

Upřímně, netuším, jestli o mě nevěděli, nebo mě jen v rozporu s odst. 1 § 12 zákona č. 361/2000 Sb. ignorovali. A nevím ani, co je horší – jestli nevědět o provozu za sebou, nebo ho ignorovat. Respektuji, že někdo chce po dálnici jet rychlostí 110 nebo 120 km/h, tím spíš, když je kolem nuly a může hrozit námraza. Za hustého provozu na posolené komunikaci je její riziko malé, ale přesto nějaké je. Navíc, několik dalších, stejnou rychlostí jedoucích aut před sebou ani jeden idiot neměl, nešlo tedy o souběžnou jízdu.

Zdrželo mě to všechno víc než pár vteřin? To vůbec ne, navíc na té D5 stejně o pár kilometrů dál provoz zhoustl natolik, že jsme všichni jeli sotva sedmdesátkou. Nic z toho ale neopravňuje idiota jet v levém pruhu, když nikoho nepředjíždí. Lidi, prosím, čumte do těch špíglů, a pokud za vámi není kilometr volného prostoru, uhněte do toho pravého pruhu.

Marek

foto: Pixabay

Napsat komentář